wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Złote algi w rejonie Wrocławia
Kliknij, aby powiększyć
Zalew w Czernicy koło Wrocławia. To jedno z miejsc, w których potwierdzono występowanie tzw. złotej algi Maciej Wołodko
Zalew w Czernicy koło Wrocławia. To jedno z miejsc, w których potwierdzono występowanie tzw. złotej algi

Wyniki badań próbek wody pobranych w poniedziałek 20 maja potwierdzają występowanie tzw. złotych alg w Łanach koło Wrocławia oraz w zbiorniku Czernica. Parametry wody oraz liczba toksycznych drobnoustrojów wskazują na pierwszy – w trzystopniowej skali – stopień zagrożenia.

Reklama

Dane opublikowano we wtorek 21 maja na rządowym serwisie poświęconym badaniom Odry.

W Łanach odnotowano 28, 5 mln sztuk Prymnesium parvum (złotej algi) na 1 litr wody. Z zbiorniku Czernica – prawie 20 mln na litr.  

Kilka dni wcześniej komunikat na temat tzw. złotej algi wydał ministerialny Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Pierwszy stopień zagrożenia przypisano wówczas właśnie dla punktu powyżej Wrocławia, w Łanach.

– Eksperci resortu klimatu i środowiska podkreślają, że zagrożenie toksycznymi zakwitami „złotej algi” jest i będzie występować nadal. W sezonie wiosenno-letnim należy spodziewać się punktowego śnięcia ryb w miejscach występowania inwazyjnego glonu, szczególnie biorąc pod uwagę, że warunki pogodowe i hydrologiczne wyprzedzają o prawie miesiąc typowe wartości dla tej pory roku – czytamy w komunikacie. 

Zespół wydał także rekomendacje dla służb. Chodzi w nich o ograniczenie możliwości przedostawania się skumulowanych ilości złotej algi z Kanału Gliwickiego do Odry. Oznacza to konieczność ograniczenia do minimum przez Wody Polskie śluzowania na Kanale Gliwickim oraz kontynuowania odpowiedniego sterowania przepływami wody.

Sytuację na Odrze monitorują służby wojewody i pracownicy Wód Polskich. Rzeki w mieście obserwuje także, we współpracy z wędkarzami, wrocławska straż miejska.

Fosa miejska napowietrzana i pod obserwacją

W fosie miejskiej, gdzie potwierdzono wystąpienie algi, woda jest napowietrzana. W ostatnich dniach pojawiły się w niej trzy kolejne aeratory.  

– Fosa zasilana jest wodą z Odry, przekroczenie stanu krytycznego w rzece z pewnością będzie mieć odzwierciedlenie także w fosie. Zamknięcie dopływu wody na dłuższy okres nie wchodzi w grę, ponieważ zniszczylibyśmy życie w fosie, więc obserwujemy, co się dzieje. Jesteśmy w gotowości, by wdrażać ewentualne dyspozycje służb państwowych, które mają najwięcej kompetencji w tej sprawie – wyjaśnia Marek Szempliński, rzecznik Zarządu Zieleni Miejskiej.

Woda we wrocławskich kranach jest bezpieczna

Obecność substancji toksycznych w Odrze nie wpływa na jakość wody, którą MPWiK Wrocław dostarcza do kranów. Ta pobierana jest z Oławy i Nysy Kłodzkiej, a nie z Odry. Zanim trafi do kranów przechodzi 10 różnych procesów oczyszczania, a jej zdatność do spożycia potwierdzają również kontrole Sanepidu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl